Běžky? Abyste nešli pěšky … aneb kam na běžky

KAM NA BĚŽKY

Vyřezaná bílá stopa anebo neporušená sněhová pokrývka a vlastní stopa. Ano, tenhle článek je o tom, kam v Jeseníkách na běžky.

Běžky? Abyste nešli pěšky … Tahle hláška docela dlouho fungovala mezi kamarády, se kterými jsme společně jezdili do hor na běžky. To bylo ještě v dávných dobách, když bývalo dost sněhu. To jsme jezdívali na víkendy vlakem do Tater. Celá banda se v pátek večer nacpala do vlaku a ráno vypadla na nádraží třeba v Ružomberoku, Liptovském Mikuláši nebo v Popradu. No samo, že ve vlaku byl trochu mumraj a tuhle hlášku nám řekl jeden nerudný průvodčí, kterému se to nezamlouvalo.

Dělali jsme tehdy přechody po hřebenech a spávali jsme po různých salaších, boudách a útulňách, o kterých nám někdo řekl. Dodnes se divím, že jsme je všechny v náročném terénu opravdu našli, a že jsme někde neumrzli. Nevím, jak to na Slovensku funguje teď, ale tenkrát byla každá bouda otevřená, bylo tam nachystané dřevo a našlo se i něco k snědku. Očekávalo se, že to tak také bude, až budeme odcházet. A fungovalo to po celých horách.

Stopy na Švýcárnu
Stopy na Švýcárnu

V Jeseníkách je to trochu jiné kafe. Jsou to hory, které jsou lépe dostupné, jsou menší, a tak se přechod hřebene dá na běžkách udělat za jeden den (samozřejmě pokud je dobré počasí a ideální sněhové podmínky). Moc míst, kde se dá v zimě v pohodě přespat (kde se dá zatopit a tak), na hřebenech asi nenajdete. Hory jsou takové uzavřenější a i jesenické chaty jsou, na rozdíl od těch v Tatrách, zamčené. Výjimkou je například Jelení studánka.

Kam na běžky

Pro samotné běžky je v Jeseníkách celá řada vhodných míst. Vždycky je ale pohodové svezení pochopitelně závislé na dostatku sněhu, kterého byl v posledních letech opravdu nedostatek. Například v loňském roce (2015), se dalo pár dní jezdit pouze na Ovčárně, zklamal i jindy osvědčený Paprsek.

Bývaly doby, kdy jsem vzala běžky, před domem jsem je nazula a mohla jsem vyrazit po loukách nahoru na Sokolskou chatu a dál na Malou Hvězdu, Hvězdu až do Karlova. Zpět jsem sjížděla za tmy, město pode mnou mi svítilo na cestu a já jsem dojížděla v hlubokém prašanu až před práh.

Rejvízské louky a chalouoky
Rejvízské louky a chaloupky

Když dnes napadne sníh, jako je tomu právě teď, je potřeba hned chytit příležitost za pačesy a vyrazit, protože nikdy nevíte, jak dlouho sníh vydrží.


CHCETE PODROBNĚJŠÍ RADU?

e-book - běžky

NAJDETE JI TADY >>>


A kde nyní lyžuji? Můžu vám dát narychlo pár tipů

Když je dost sněhu i v nižších polohách:

  • Vrbno p/P – no samo, když chci vyrazit na běžky i v týdnu, je to jasná volba, a když je dost sněhu, tak i o víkendu, protože kdo by se štrachal autobusem na Praděd. Nejlepší je vylézt na Sokolskou chatu, jak jsem psala výše a pak třeba na Annaberg, Malou Hvězdu a dál … stopy bývají vyřezané, když je dost sněhu, jindy jsou vyšlapané spíš jen od běžkařů.
  • Karlov nebo Nová Ves – do Karlova nebo Nové Vsi jedu, když se chci z nižších poloh dostat na tzv. magistrálu, cestu ze Skřítku na Alfrédku, která je u běžkařů velmi oblíbená. Stopy jsou vyřezané a na Alfrédce funguje i malý bufet (Pozn. jestli bufet funguje nebo ne, je potřeba vždy aktuálně zjistit, protože někdy funguje a někdy ne), ale bývá tu dost lidí. Z Alfrédky se dá dojít na hřebeny k Jelení Studánce. Na Nové Vsi se také dá jezdit na značených okruzích na loukách, pokud je dost sněhu, tak i v lese. Když není moc času je to dobrá volba. Stopy bývají dobře upravené a u parkoviště je hospoda Vyhlídka (Pozn. otvírací doba je ale nyní nejasná, raději si ji ověřte).
  • Rýmařov – v areálu zahrady bývalé Hedvy začínají stopy, které vás dovedou až třeba na Skřítek nebo Rabštejn. Pokud je dost sněhu, je to výborné místo na lyžování, stopy jsou skvěle upravované.
  • Jeseník – když je dost sněhu, jsou nádherné stopy vyřezané na loukách kolem Jeseníku a Bělé, odkud se dá dojet až do vyšších poloh.
Vrbno, stopy na loukách
Vrbno, stopy na loukách

Když musím výš:

  • Rejvízbezva místo, upravené stopy – okruhy, v blízkosti parkoviště i hospody. Když je dost sněhu dá se sem dojet i z Vrbna nebo z Videlského kříže. V posledních letech se i zde projevuje nedostatek sněhu.
  • Skřítek – na Skřítku jsou dvě možnosti, pokud je dost sněhu, dá se jezdit kolem Skřítku, kde jsou upravované stopy až třeba na Rabštejn nebo do Rýmařova. Pokud je zde málo sněhu, chodívám pěšky nahoru opět na magistrálu (pod Ztracené kameny) nebo pokud se dá, tak kolem Splavského potoka bývá vyřezaná stopa k Zeleným kamenům.
  • Videlský kříž – z parkoviště na Videlském sedle se dá jet po Milionové cestě (značená cyklistická trasa 6154) až na Červenohorské sedlo. Stopy jsou pouze vyšlapané od turistů. Dá se také vyšlapat na Švýcárnu, ale to již je trochu náročnější. Na druhou stranu se dá dojet na Rejvíz. Stopa je však pouze turistická.
Tam, kde stopy nevedou
Tam, kde stopy nevedou

Když musím nejvýš

  • Ovčárna – Praděd – v posledních letech to bylo jediné místo, kde se dalo trochu jezdit, ale jak jsem psala, musí se  vyjez z Hvězdy na Ovčárnu autobusem a pokud jezdí i vleky, tak je to nářez, autobusy jsou plné lyžařů. Vyřezané stopy vedou z Ovčárny na Praděd nebo přes Švýcárnu až na Červenohorské sedlo. O víkendech na nich bývá plno lidí, a to i pěšáků. Pokud je dost sněhu, bývají upraveny i náročnější stopy kolem Kurzovní chaty. Na druhou stranu, tedy z Ovčárny po hřebeni směrem ke Skřítku, stopy vyřezané nejsou, pouze vyšlapané od turistů.
  • Paprsek – asi nejlepší středisko pro běžecké lyžování (Rychlebské hory). Je dostupné z Petříkova nebo Ramzové, kde se dá nechat auto a pak stoupat po červené nebo modré značce nahoru. Také se dá dojet až do Velkého Vrbna a pěšky po žluté značce nahoru nebo vlekem. Na Paprsku je množství skvěle upravovaných stop (okruhů) a na stránkách chaty Paprsek jsou informace o tom, které okruhy jsou aktuálně projety rolbou. Chata bývá plná běžkařů i lyžařů a  je velmi oblíbená v zimě i v létě.
Aktuální informace o projetých stopách najdete na stránkách http://bilestopy.cz/cs.
 
Na hřebenech
Na hřebenech

Běžky trochu nadivoko

Jeseníky jsou v zimě zase jiné. Zima totiž otevírá dveře do jiné snové krajiny. My krásu krajiny netvoříme, ale naše oči ji mohou objevit. Většina míst, o kterých jsem zde psala má upravované stopy, ale jezdit se samozřejmě dá i mimo ně téměř kdekoliv, pokud počítáte s tím, že si stopu vyšlapete sami. A i to má své velké kouzlo.

Jdete po loukách nebo stoupáte do hor a je na vaší vůli, kam až dojdete, protože je to samozřejmě dřina. Ale krásná dřina. Odměnou je příroda. Neporušená bílá vrstva sněhu, stromy obalené krystaly ledu, místy zmrzlá voda v potocích. Trochu výš pak hluboké závěje nebo naopak větrem vyfoukaná holá místa. Na hřebeni vám fujavice ženoucí sníh profoukne všechny vrstvy oblečení a jen tak koukáte, kdeže je to tyčové značení.

Smrk
Smrk, než začala vánice

Nejlepší je, pokud je vás víc a můžete se při prošlapávání stopy střídat a také hlídat jeden druhého. Když je mlha, zase můžete vytvořit rojnici, když hledáte značení. Důležité je však vědět, do čeho jdete, musíte na to být dobře připravení. Mít s sebou dost oblečení, jídlo a pití. 

Pokud se vydáváte do terénu a na hřebeny, pozor na lavinové svahy. Je potřeba si na stránkách horské služby zjisitit aktuální informace o lavinovém nebezpečí. Určitě také doporučuji mít plně nabitý mobil a v něm instalovanou aplikaci Záchranka.  Pomocí si stiskem jednoho tlačítka přivoláte Zdravotnickou záchrannou službu i Horskou službu, odešlete svou polohu a další důležíté informace.

Na takových výpravách jsme vždycky prožili ty nejlepší chvíle a spousty srandy. Když sjíždíte z hřebenů lesem mezi stromy a každou chvíli se někdo válí ve sněhu, je to fakt zážitek 🙂

Mapa míst

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? SDÍLEJTE HO S PŘÁTELI NA FACEBOOKU 🙂

Facebook Comments Box

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

); ga('set', 'forceSSL', true); ga('send', 'pageview');