Cyklotrasa kolem 3 vod

Tok Krasovky

Původně jsem chtěla jet do Zlatých Hor a pak někam dál. V Heřmanovicích jsem to ale stočila dolů k Městu Albrechtice a do krnovských rovin. Nakonec se z mé cesty vyklubala cyklotrasa kolem 3 vod.

Nejen na horách se člověk musí rozhodovat podle aktuální situace a své plány této situaci co nejlépe přizpůsobit. Důležité je sledovat počasí, teplotu, a když chce jet na kole, tak také třeba vítr. A i když to všechno sleduje a myslí si, že je připraven na všechno, může tou proměnnou, která ovlivní jeho plány, být například vlastní aktuální fyzický či duševní stav nebo jeho cyklistické schopnosti, o kterých píši ve svém e-booku 6 nejčastějších chyb jízdy na kole nejen cyklistických hobíků.

Kdo sleduje můj Facebook Jeseníky s domorodcem tak ví, že včera jsem na kole pěkně zmrzla, několikrát zmokla a také před deštěm uháněla domů. Protože přes léto převážně jezdím na kole a k turistice se vracím ojediněle a více zas až na podzim, tak jsem dnes opět chtěla vyrazit na kole do hor.

Bylo sice krásně, ale pěkná zima a velký vítr. Do kopce z Vrbna do Heřmanovic mi to proti větru po včerejšku šlo docela ztuha. Takže změna plánu…

Původně jsem chtěla jet do Zlatých Hor a pak někam dál. V Heřmanovicích jsem to ale stočila dolů k Městu Albrechtice a do krnovských rovin. Nakonec se z mé cesty vyklubala cyklotrasa kolem 3 vod, i když to mi došlo až posléze, plánované to nebylo. Musím říct, že se jízda povedla. Hlavně díky počasí, jarní vodě, výhledům i větru.

No a pokud chcete, svezte se po trase také. Jsme na území Brantické vrchoviny, což je součást Nízkého Jeseníku. O cyklistice v Jeseníkách jsem psala v jednom z předchozích článků.

Cyklotrasa kolem 3 vod: Opavice

Vystoupali jsme z Vrbna do Heřmanovic, odkud pojedete údolím řeky Opavice přes Holčovice až do Města Albrechtice. Pokud vám bude dobře foukat jako mě, pofičíte celou cestu z kopce dost rychle. Tohle údolí má ale jednu nepříjemnou vlastnost. Stáčí se v několika místech a podle toho také fouká vítr. Často se tedy stane, že kus trasy údolím jedete po větru a kus proti němu. Mně štěstí přálo, vítr byl příznivý, takže v Albrechticích jsem byla raz dva. Přeji vám totéž.

Údolí je dlouhé skoro 19 km a celou cestu pojedete kolem Opavice. Jarní voda je krásná a je jí (většinou) více, než obvykle. Jednak z tajícího sněhu, ale i z posledních dešťů. Okolní zalesněné kopce jsou vysoké 700 až 800 m a odbočky, které místy uvidíte, většinou končí v dalším údolí a dál nevedou. Pouze z Holčovic vede přes kopec cesta do Karlovic.

V Albrechticích přejedete hlavní cestu a pak se stále držte kolem Opavice. Fakt příjemná cesta po cyklotrase 55 vede přes Linhartovy, Krásné Loučky, kolem zahrádek až do Krnova. Jarní vody Opavice lákají dokonce vodáky, kteří mají v tomto období jedinečnou možnost sjet si vodu této jinak nesjízdné říčky, která zde tvoří hranici s Polskem.

V Krnově dojedete k nemocnici, odkud jezdívám do centra, protože se stavuji na náměstí v cukrárně. Kvetly zde zrovna sakury v několika ulicích, nádhera.

Z náměstí směřujte přes kruháč a řeku Opavu, do které se Opavice v Krnově vlévá, k zadní cestě do Brantic. Je tam sice horší cesta, ale klidněji. Pozor ale, na konci Krnova je podjezd, který při velkých deštích bývá plný vody a nedá se projet. Stalo se mi to také a abych se nemusela vracet, vzala jsem kolo a přelezla přes koleje horem.

Zde už jedete souběžně s řekou Opavou, ale v Branticích se zase odpojíte.

Cyklotrasa kolem 3 vod: Krasovka

Protože během dosavadní cesty jsem se pěkně rozjela a jelo se mi dobře, řekla jsem si, že to zpět vezmu přes kopec. Proto jsem v Branticích odbočila směrem na Radim a Krasov.

Přejeďte hlavní silnici z Krnova a vydejte se k Radimi. Zde se do Opavy vlévá řeka Krasovka, podle které pojedete dál. Stoupání k Radimi vám zpříjemní jabloňová alej, která právě kvetla a výhledy na okolní pole a kopečky.

V Radimi i Krasově jsou místy pěkné chaloupky a statky. Kdysi to musely být dost bohaté zemědělské obce. Za Radimí se údolí zužuje. Na jedné straně cesty je smíšený les, je fakt krásný. Dokonce v něm rostou kromě buků a smrků i borovice. To znamená, že zde musí být pro ně vhodné podloží.

Na druhé straně cesty je niva Krasovky, která zde přirozeně meandruje a místy vytváří i slepá ramena. Nádhera. Přirozené toky jsou i v Jeseníkách vzácné. Přiznám se, že tady se má jízda změnila spíš na kochání se okolím.


Kouknete-li do mapy níže, uvidíte poblíž Krasova kopec Uhlák. A uhlí se zde opravdu těžilo. Dnes už o tom však ví pouze odborníci a lidé, které tato tématika zajímá. Na tomto kopci však jsou ještě vidět zbytky hald, které neznalý člověk lehce přehlédne. Vlastní velmi nízké štoly však jsou k nalezení už jen stěží.

Za Krasovem často jezdívám lesem přímo do Karlovic, ale dnes volím delší cestu do Široké Nivy. Důvodem je jasná viditelnost a díky tomu očekávané krásné výhledy. A taky že ano.

Když vyjedete z Krasova nahoru nad Širokou Nivu, otevřou se před vámi nádherné výhledy. Je odtud vidět Velký kotel, Petrovy kameny i Praděd, dnes ještě se zbytky sněhu. Kromě toho také okolní louky s kvetoucími pampeliškami, rozkvetlými stromy, lesy a nižší okolní kopce. Musím říct, že tady jsem se dost zdržela, nemohla jsem se vynadívat. Nebývá tu totiž často tak jasný výhled, jako dnes.

Cyklotrasa kolem 3 vod: Opava

Když už se dost vynadíváte, čeká vás hezký sešup dolů do Široké Nivy, do údolí řeky Opavy. Široká Niva, jak již napovídá název, leží v nivě Opavy, která je až do Karlovic širokým plochým údolím. Voda zde vytvořila tisícileté nánosy.

Do Karlovic a Vrbna můžete jet po silnici. Pokud ale nechcete jet do Karlovic po hlavní cestě, která bývá dost frekventovaná a máte vhodné kolo na horší cesty, můžete jet lesem po cyklotrase 6070. Vyjedete v Karlovicích u přejezdu na hlavní silnici. Celou cestu pod sebou můžete tušit řeku Opavu, která vás bude provázet až do Vrbna.

Řeka Opava teče přes Krnov do města Opava, kde se do ní vlévá řeka Moravice a poté do Ostravy, kde se Opava vlévá do řeky Odry. Sem přináší bílé vody z Pradědu a černé vody z rejvízských rašelinišť.

Cyklistika v Jeseníkách je jednou z aktivit, která zde opravdu stojí zato. Podívejte se třeba na další článek, tentokrát z Rychlebských hor. A jste-li cyklozačátečník, tak vám s těmi začátky pomůže můj e-book.

Mapa trasy:

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? 🙂 

DEJTE MU LIKE A SDÍLEJTE HO SE SVÝMI PŘÁTELI NA FACEBOOKU 🙂

Facebook Comments Box

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

); ga('set', 'forceSSL', true); ga('send', 'pageview');