Důkladně provrtaná hora zlata v Jeseníkách

Hora zlata v Jeseníkách

Hora zlata v Jeseníkách. Na jediné hoře nad Zlatými Horami v Jeseníkách se můžete toulat několikrát, a přesto neuvidíte úplně všechno. Pinky, komíny, štoly, jámy, odvaly, haldy, propadliny, ale také skály, lesy, borůvky, houby a nesmím zapomenout na zříceniny. Tajemství k objevování je zde opravdu hodně.

Příčná hora, hora zlata v Jeseníkách

Příčná hora je synonymem hlubinné těžby zlata na zlatohorsku. Hora zlata provrtaná několika rozsáhými patry štol, komínů a šachet… No, raději našlapujte při chození po této hoře hodně opatrně. Je totiž provrtaná jako ementál.

Na mnoha místech Příčné hory se již staré štoly propadly. A aby se zde dalo bezpečně chodit, a také aby lidé věděli, kde je to nejzajímavější, jsou zde udělány hornické stezky. A ty si opravdu nenechte ujít. Kromě toho, že vás zavedou na nejzajímavější místa, provedou vás bezpečně mezi propadlinami.

 

Hornické stezky

Hornické stezky vedou i po některých opravdových hornických památkách. O všech si počtete na informačních tabulích, které jsou součástí stezky.

Stezky si opravdu vychutnáte. Hlavně Velké pinky, které vznikly zavalením podzemních ražeb na Starohoří. Jde o celý komplex středověkých dolů. Víte, že zde kutali zlato údajně již staří Keltové? Pinky vlastně vznikly zavalením starých dolů a následným propadnutím povrchu. Doly byly původně odvodňovány štolou až 1 km dlouhou – Stará Hackelsberská štola.

V tomto středověkém bludišti jsou ukryty nepřístupné skalní komory i dost velkých rozměrů. A zde jsou teprve ty pravé poklady. V komorách jsou totiž zachovalé dřevěné povaly, žebříky, korýtka. Technickou památkou je hlavně labyrint chodeb různých velikostí, svědčících o různém stáří dolování.

Na odvodnění dolů zde byl sestrojen na tehdejší dobu unikátní vodotěžný stroj. Voda k jeho pohánění se přiváděla vodním kanálem přes dvě horská sedla až z Rejvízu, což je obdivuhodné. Kromě tohoto je na svahu Příčné hory řada pozůstatků sběrných kanálů, které sbíraly srážkovou a pramenitou vodu ze svahu. Když se člověk dobře dívá, kanály zde opravdu může vidět.

Ale Příčná hora, to nejsou pouze hornická díla, i když tedy ta jsou fakt hrozně zajímavá. Kromě toho jsou zde opravdu krásné lesy plné borůvek a hub, protože příliš lidí je sem sbírat nechodí. Jsou zde také různé skály a trochu výhledů. Zajímavé jsou Hornické nebo Táborské skály, v jejichž okolí se také těžilo. Borůvky jsou jako palec a hub tolik, že je ani neunesete. Letos snad poprvé je po dlouhé době v lese opravdu vlhko.

Zříceniny

A nakonec jsem si nechala zříceniny. Téměř nad Zlatými horami je zřícenina hradu Edelštejn. Tento kdysi rozlehlý hrad sloužil k ochraně zlatých dolů a k bezpečnému uložení vytěženého zlata před jeho transportem jinam. Dnes z hradu zbylo pár zdí a ruin, ale místo je to opravdu zajímavé.

Na druhé straně Příčné hory, nad Horním údolím, stojí zřícenina kaple, která je známá, jako  Sv. Marta. Podle dobového obrázku je ale zřejmé, že dochovaná zřícenina je Sv. Anna. Kaple sv. Anny společně s kaplí Bolestné Panny Marie a kaplí Dušičkovou patřila k hornickým kaplím u Staré Hackelsberské štoly.

Staří horníci a kutači žili dole v údolích, a protože jejich povolání bylo fakt nebezpečné, celé jejich rodiny kaple navštěvovaly. Chodilo se poutí od kostela v Horním Údolí až ke kaplím. Tehdy také lesy začínaly daleko výš než dnes a políčka jednotlivých vlastníků či nájemců tvořila na okolních stráních krásnou mozaiku.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? 🙂 SDÍLEJTE HO S PŘÁTELI NA FACEBOOKU 🙂

Objevte 5 tajemství Jeseníků, která ještě neznáte

Radost a štestí přichází, když člověk překročí své hranice a má odvahu vydat se objevovat nové cesty.

Inspirujte se mou cestou a vydejte se zkoumat jesenická tajemství.

K dávkám inspirace dostanete i e-book jako dárek.

Facebook Comments Box

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

); ga('set', 'forceSSL', true); ga('send', 'pageview');