Kolo v Jeseníkách – dvě kola, vlastní pohon a vítr ve vlasech

Czech Cycling Tour_2015


Už jste po zimě oprášili svá kola? Já ano a už jsem také na kolo v Jeseníkách vyrazila. V Jeseníkách jsou pro kolo skvělé a náročné terény.

S kolem jsem začínala snad jako všichni v dětství. Od táty jsem si objednala k Ježíškovi kolo s berany, už vlastně ani nevím proč. Záměrně píši, že jsem začínala s kolem, ne s cyklistikou, protože o té jsem toho ještě hodně dlouhou dobu nic nevěděla.

Na vánoce jsem tedy dostala své první tříčvrteční kolo značky Eska s berany, ale bez přehazovačky. Bydlela jsem v té době na Hané, takže mi ta přehazovačka ani moc nechyběla. Jezdila jsem jen tak k vodě, kolem řeky Bečvy a podobně. Takže žádná velká cyklistika, jen takové popojíždění.

První cyklistické kroky

S cyklistikou jsem začala postupně vlastně až s dcerou, když jsem ji přihlásila do cyklistického oddílu. Kolo v Jeseníkách a cyklistika se od té doby stala mou velkou vášní. Své první kolo bez přehazovačky jsem vyměnila za Favoritku s přehazovačkou, jinak bych jesenické kopce vyjížděla jen velmi těžce.

Závod ve Vápenné 2015
Závod ve Vápenné 2015

Od prvních cyklo tréninků a soustředění jsem se dostala i k závodům, ale vždy pouze jako naprostý amatér a hobík a závodila jsem jen tak pro radost. Přesto jsem od cyklistických kamarádů, z chytrých knih a odježděných kilometrů pochytala mnoho dobrých rad a postupů jak trénovat, jezdit i závodit. Jaké kolo si pořídit i co si vzít na sebe. Něco z těchto rad ověřených dlouholetou zkušeností jsem sepsala do e-booku 6 chyb jízdy na kole nejen cyklistických hobíkůkterý si můžete stáhnout zde.  

Já osobně jezdím na silničním kole a na podzim přecházím na kolo cyklokrosové, takže se pohybuji i v terénu. S terénem jsem začínala hodně pozdě a byl to pro mě docela oříšek, protože v terénu se jezdí přece jenom trochu jinak. Inspirovaly mě k tomu hlavně cyklokrosové závody, které se mi hrozně líbily, a které jsem si chtěla také vyzkoušet.

Na cyklokrosové dráze ve Vrbně
Na cyklokrosové dráze ve Vrbně

Kolo v Jeseníkách

Cyklistika v Jeseníkách je náročná, ale krásná disciplína a hodí se pro všechny typy cyklistů.  Trasy jsou zde pestré a terén převážně kopcovitý. Za jarními kilometry ale jezdím převážně na Hanou, na Krnovsko, do Rychleb nebo také do rovin Polska či na jižní Moravu.

Na podporu cyklistiky a především cyklistiky mládeže již v roce 1995 vznikl v Jeseníkách seriál cyklistických závodů Jesenický šnek. Jesenický šnek je soutěž jak pro výkonnostní sportovce, tak pro širokou veřejnost všech věkových kategorií, pro všechny nadšence cyklistiky. Seriál je jednou z mála soutěží v republice, kde můžou závodit vedle sebe rodiče a děti. Je výjimečný tím, že zahrnuje závody pro silniční i horská kola.

Trénink ve Vbrně, spurty
Trénink ve Vbrně, spurty

Soutěž pomohla vychovat nejednoho kvalitního cyklistu, kteří se rádi vracejí, např. reprezentant v cyklokrosu Zdeněk Mlynář (juniorský Mistr Světa, několikanásobný vítěz Českého poháru), vicemistr Světa a mistr Evropy v cyklokrosu Lubomír Petruš, Lubomír Tomeček (reprezentant a několikanásobný mistr republiky v orientačním MTB, běhu a lyžích), Zbyněk Ocásek sen. (bývalý reprezentant ČR a veteránský mistr světa v cyklokrosu), Pavel Podešva (vítěz závodů evropského poháru X-terra a  stříbrný z MS v X-terra na Hawajských ostrovech triatlonistů).

Další soutěží tentokrát v cyklokrosu je Oderský pohár, který je postaven na podobném principu a u jehož vzniku stál, tak jako i u vzniku Jesenického šneka, Amatérský cyklistický spolek Drak Vrbno.

cyklokrosové závody ve Vrbně
cyklokrosové závody ve Vrbně

Nyní se síla jesenické nejen cyklistiky rozvíjí i v Jeseníku pod vedením odchovance vrbenské cyklistiky Rosti Brokeše, kde vznikl nový obor Gymnázium se sportovní přípravou. Vzhledem ke specifikům našeho horského regionu, ale i k zázemí jesenických sportovních oddílů a k výsledkům jejich dosavadní činnosti jsou hlavními sporty nově otevřeného oboru především běžecké lyžování, sjezdové lyžování a cyklistika. Kolo v Jeseníkách tedy využijete i při studiu.

Soustředění Rejvíz
Soustředění Rejvíz

V posledních pár letech se v Jeseníkách také jezdí významné závody, jako je Závod míru do 23 let a Czech Cycling Tour, což je vždy velká událost pro všechny milovníky cyklistiky a sjíždějí se sem fanoušci ze široka a daleka i ze zahraničí.

Czech Cycling Tour_2015
Czech Cycling Tour_2015

 

Víte, co řešil i Peter Sagan, když začínal s cyklistikou? Neděláte 6 nejčastějších chyb jízdy na kole nejen cyklistických hobíků ?

Dočtete se to v e-booku, který si ode mě stáhněte jako dárek:

6 cyklochyb

 

  • Proč vůbec jezdit na kole?
  • Jaké kolo zvolit?
  • Jakých 6 hlavních chyb cyklistické jízdy můžete vidět na silnici?

Pokud začínáte s cyklistikou, pak je tento e-book určen právě pro vás.


 

Cykloturistika v Jeseníkách

Jak už jsem psala, Jeseníky jsou oblastí, která je pro cykloturisty zemí zaslíbenou. Pro ty, kdo milují dvě kola, vlastní pohon a vítr ve vlasech, jsou Jeseníky více než vhodné. Terén je vhodný pro začátečníky i zkušené cyklisty, jen je nutné zvolit vhodnou trasu. Mít kolo v Jeseníkách je tedy dobrou volbou. Představu si můžete udělat v článku Kolmo kolem Stříbrného potoka do Rychlebských hor.

Kdo rád soutěží, může se zapojit do Vrchařské koruny Jesenicka (VKJ). Tato “soutěž” byla založena v roce 2014 pro lidi, kteří mají rádi Jeseníky, cyklistiku a přírodu. Pro všechny cyklisty, cykloturisty, koloběžkaře i pěší turisty, jenž mají rádi jízdu a chůzi do kopce, stoupání a následné výhledy a fotografování.
Úkolem není být “první”, nýbrž zúčastnit se a na každém bodě se zvěčnit. Body jsou zvoleny tak, aby zde dojel člověk, buď na crossovém nebo MTB kole, na koloběžce nebo pěšky. V každém případě, kdo zdolá minimálně 20 vrcholů bude se pyšnit titulem “Elitní Jesenický Vrchař” a v případě, že by zdolal 25 vytýčených kopců stane se

“Králem Jesenické Koruny”.

U této soutěže se neplatí žádné startovné, je založena na důvěře, dobrovolnosti. Jejím hlavním úkolem není vyhrát, ale zúčastnit se a poznat nové místa, krásnou přírodu a zajímavosti Jesenicka.

Start akce je stanoven na 1. 4. 2017 v 00.00 hodin
Konec akce bude 30. 11. 2017 v 23.59 hodin

Více se dozvíte zde: http://vkj2017-bike.webnode.cz/ nebo zde: https://www.facebook.com/vkjesenicka/

Také se můžete zapojit do Vrchařské koruny Krnovska, která má letos dvě části:

Musíte zdolat  20 kopců  a zvěčnit se na nich. Body jsou zvoleny tak, aby zde dojel člověk, buď na crossovém nebo MTB kole nebo též pěšky. V každém případě, kdo zdolá všech 20 vrcholů bude se pyšnit titulem “Elitní Krnovský Vrchař”

Ve druhé části je úkolem každého soutěžícího navštívit dalších 10 zajímavých míst Krnovska a Opavska v “soutěži” Poznej SLEZSKO a opět zde je třeba udělat své foto a zaslat na adresu Vrchařské Koruny Krnovska – cyklostranky50@gmail.com

Ten, kdo splní obě dvě části stane se “KRÁLEM (KRÁLOVNOU) SLEZSKA”.

Tato soutěž začíná 1.3.2017

a končí 30.11.2017.

Už čtvrtým rokem také pokračuje Vrchařská koruna Valašska, podle které vznikly všechny další koruny – Vrchařská koruna Jesenicka, Vrchařská koruna Vysočiny, Vrchařská koruna jižních Čech, Vrchařská koruna Krnovska a Vrchárská koruna Trenčínska.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? SDÍLEJTE HO SE SVÝMI PŘÁTELI NA FACEBOOKU 🙂

Facebook Comments Box

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

); ga('set', 'forceSSL', true); ga('send', 'pageview');