Jesenické stromy jako umění a cíl

jesenické stromy

Jesenické stromy jsou velkými uměleckými díly. Fascinují mě. Jsou tak rozmanité. Je v nich tolik tvarů a struktur. Musím se na ně pořád dívat a musím je pořád a pořád fotit.

Jsou jesenické stromy uměleckými díly? Nevím, zda vás to někdy napadlo, ale já jsem přesvědčená, že tomu tak opravdu je. Jsou uměleckými díly pro ty, kdo je takové vidí. K fascinaci stromy jsem tak nějak postupně došla. Stromy se mi samozřejmě vždycky líbily, ale úplně plně vnímat jsem se je naučila, až když jsem začala fotit. Teprve potom jsem je „opravdu uviděla“.

Umíte „vidět“ stromy?

Všichni se samozřejmě na stromy díváme, ale vlastně je pořádně nevidíme. Měla jsem to stejně. Člověk si řekne „strom“, no a co? Jenom občas byl některý ze stromů tak vyjimečný, že mě oslovil. Chodila jsem hrozně ráda třeba do Podzámecké zahrady v Kroměříži. Právě kvůli stromům. Obrovské platany se světlou loupavou kůrou a velkými listy byly prostě úžasné.

Stromy můžeme vidět všichni, pokud se umíme dobře koukat a nebojíme se trochu toho pohybu. Za každým takovým uměleckým dílem se totiž musíme vydat ven, většinou do kopců a údolí, anebo stačí jít třeba do parku. Cílem turistiky, cykloturistiky , ale i obyčejné procházky totiž mohou být i (ne)obyčejné stromy.

Jak můžete jesenické stromy opravdu „uvidět“

  • Všímejte si barev. Barvy jsou tím, co vás na stromech prvně zaujme, zvlášť když je to na podzim a strom je krásně zbarvený. Ale barvy listů jsou krásné i na jaře nebo po dešti.
  • Všímejte si světla. Světlo ve větvích dodává stromům úplně jinou dimenzi. Zvýrazní barvy i tvary, dá stromům hloubku i tajemno. Prosvítající světlo vytváří zajímavé odlesky a různé kontrasty i na okolí.
  • Pozorujte stromy i v zimě nebo v mlze. Když padá sníh a usazuje se na větvích, dodá stromu jemnost a krásu. Když je sníh i na těch nejmenších větvičkách, vypadá to jako něžná krajka. Mlha dodá stromům tajemnost a zdůrazní jejich tvary.
  • Sledujte tvary a struktury. Tvary a struktury jsem záměrně nechala nakonec, protože tvary jsou to, co dělá strom stromem. Krása holých větví, když opadá listí, to jenom dokládá. Sledujte různé linie velkých větví nebo změti malých větviček.
Věřte, že když se na stromy soustředíte, postupně ja začnete „víc vidět“. A nakonec uvidíte věci, které vás překvapí.

Na stromy se můžete dívat jako na jejich detail, soliter, skupinu nebo strukturovaný celek mnoha stromů. Všechno je to děsně zajímavé. Detailem může být cokoli ze stromu, list, kůra, jehličí, kořen, květ, větev… Všímat si detailů, je jako uvidět, z čeho se vlastně strom skládá, co všechno obsahuje.  Když se všechny detaily seskládají dohromady do jednoho celku, najednou už nevidíme jen list nebo větev, ale celý strom. Detail stromu přestáváme vidět a vidíme jen jeho celkový tvar a strukturu. 

A zrovna tak, když se stromy spojí dohromady, vnímáme je hlavně jako les. A je to tak asi i správně, protože i když jsou stromy samostatnými oddělenými bytostmi, jsou celkem, který spolu dokáže komunikovat. 

Stromy jsou vnímající bytosti

Píšu, že stromy jsou bytostmi, a že spolu dokáží komunikovat. O tom už snad není pochyb. A ještě k tomu přidávám, že dokáží komunikovat i s námi. 

Jdu lesem a uvidím strom, který mi přijde jiný, než ty ostatní. A cítím, jak mě tento strom přitahuje. Jsou to většinou staré listnaté stromy s velkými černými větvemi. Jakoby z jiného světa, který neznáme, ale energie, která z těchto stromů vyzařuje je ohromující. Energii těchto stromů vnímám, co si pamatuji, už od mládí. 

V poslední době, když na některých místech vstoupím mezi stromy, cítím, že mě vnímají, že se ke mě obracejí. Asi jako když vstoupíte do místnosti plné lidí a oni se k vám obrátí, aby zjistili, kdo jste. Úplně cítím, že jsem vstoupila do jejich teritoria a oni se ptají, co tam dělám.

Snad se to mé vnímání stromů otevřelo více právě tím, že se na stromy už dlouho dívám a snažím se je opravdu „uvidět“. A ony to vnímají také a odpovídají. Ještě moc nerozumím, ale někdy se mi zdá, že mi něco chtějí sdělit. 

Ale kde najdete takové jesenické stromy?

Kde najdete stromy, které jsou uměním a mohou být vaším cílem? Mohla bych jenom napsat: „Prostě všude v Jeseníkách“ a mělo by to stačit. Protože tak jako mnoho dalších věcí, musíte si ty své stromy, prostě najít. Musíte je sami pro sebe objevit.

Máte na to objevování celé Jeseníky a všechna roční období. Můžete začít od jarní zeleně na stráních rostoucích bukových lesů, po vysoké, prastaré, omšelé a lišejníky porostlé smrky pod nejvyššími hřebeny.

Pár nápověd máte v popiskách u obrázků a pár jesenických stromů vám ještě ukážu. Vy se za nimi můžete sami vydat. Pak mi třeba dejte vědět, jak se vám to líbilo nebo můžete své fotky a postřehy zveřejnit na Facebooku Jeseniky s domorodcem.

Skalní potok

Divoké údolí s potokem, stromy a skalami mezi Bílým Potokem a osadou Vidly. Stačí jít po cestě kolem potoka a sem tam do lesa vejít. Je to přírodní rezervace. V mapách.cz píšou: „Přirozené lesy místy pralesovitého charakteru“, ale kde jsou ještě přirozené lesy? Nicméně údolí je krásné a stromy taky.

Umění stromů na Suchém vrchu

Na nenápadném vrchu u Mnichova najdete pár vzácných borovic vyrůstajících na kamenném suťovisku. Jsou pokrouceny větry, ožehnuty sluncem, vymrzlé mrazy. Kromě borovic jsou zde i modříny, staré smrky a jejich pozůstatky. Pestrost toho místa je obdivuhodná.

Náročný výstup za tu námahu stojí. Dostanete se tam odbočkou od hospody Sněženka v Mnichově lesní cestou kolem vojenského bukru, Suchého potoku a chaty pod Suchým vrchem.

Stromousova omšelá zahrada

Na mnoha místech Jeseníků jsou omšelé, vousaté, prastaré smrky porostlé lišejníky, které mě inspirovaly k sepsání toho článku. 

Stromy ponechané svému osudu, spadlé stářím, ne pilou dřevorubce. Jsou uměleckou ozdobou lesa. Mluví k nám lesní řečí, kterou jsme již dávno zapomněli a vytváří nádheru, kterou se musíme opět učit vidět. Je to umělecká galerie. Přírodou vytvořená instalace.

Takto kráčím krajinou a sleduji jesenické stromy. Mám pár oblíbených míst, kam je chodím sledovat, jak rostou a co se s nimi děje. Dívám se nejen na samostatné stromy, ale i určité části lesů, na lesy porůstající některé stráně či údolí.

A co vy, vydáte se do lesní galerie?


LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? 🙂 SDÍLEJTE HO S PŘÁTELI NA FACEBOOKU 🙂

NEBO MI O TOM NAPIŠTE NÍŽE DO KOMENTÁŘE

Objevte 5 tajemství Jeseníků, která ještě neznáte

Radost a štěstí přichází, když člověk překročí své hranice a má odvahu vydat se objevovat nové cesty.

Inspirujte se mou cestou a vydejte se zkoumat jesenická tajemství.

K dávkám inspirace dostanete i e-book jako dárek.

Facebook Comments Box

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

); ga('set', 'forceSSL', true); ga('send', 'pageview');