Jeseníky plné “řvoucích turistů”? Jak na to v 5 krocích

Jeseníky

Štvou vás Jeseníky plné turistů? Rádi byste si hory užívali sami? Nechcete se už mačkat s davy na přeplněných cestách? Věřte, že nejste sami. A věřte, že je to možné. Řeknu vám, jak na to.

Když davy vyrazí do hor, je to horor

Na sociálních sítích i mimo ně se často objevují povzdechy nad tím, že Jeseníky jsou, cituji jeden zvlášť emotivní příspěvek z FB: “Plné řvoucích turistů”, nebo taky, že když budu dále propagovat Jeseníky, bude to ještě horší.

Na cestě jsou davy lidí se psy, dětmi, kočárky či saněmi, s  babičkou, tetičkou z třetího kolene i s chromým dědou. Děti i psi běhají sem a tam, lidé fotí, jdou, stojí, povídají, pijí, jedí, … Vyrazili si do hor na svou “ojedinělou” výpravu… Do toho mumraje se hrnou jezdci na kolech, koloběžkách, sněžnicích, skialpech nebo běžkách… , sem tam ten dav ještě rozhrne projíždějící rolba nebo auto.

Tak to opravdu často v Jeseníkách vypadá. A je to někdy o život.

Nechápejte mě špatně. Každý z nás má právo se vypravit do hor, ale lidé jakoby zapomněli, že NEJSOU NA SVĚTĚ SAMI.

Jak to, že já a mnoho dalších lidí, si Jeseníky pořád v klidu užíváme?

Lidé mají k návštěvě hor různé důvody a hlavně různé předpoklady. A když se všichni potkají na jednom místě je jasné, že dojde ke střetu.  Je to jednoduché. My, kdo o těchto důvodech i předpokladech víme, se podobným místům střetu prostě VYHÝBÁME a také dodržujeme nepsaná pravidla.

Jaké mohou být důvody a předpoklady návštěvy hor, vám přiblížím na konkrétním místě. Na cestě z Ovčárny na Praděd, kde je v sezonu kumulace lidí nadprůměrná:

 • chci si vyrazit pěšky nebo na sněžnicích na Praděd
 • chci si Praděd vyjet na kole, dolů to bude rychlý sešup
 • chci si na Praděd vyjet na běžkách, dolů to bude rychlý sešup
 • půjdu nahoru pěšky a dolů se svezu na koloběžce, rychlý sešup
 • jedu na běžkách na trénink a musím přežít cestu mezi davem na sedýlko (rozuměj na odbočku na Švýcárnu, ne že by to potom bylo o moc lepší)
 • trénuju, běžím rychle nahoru i dolu
 • je to z parkoviště kousek – to pomalu dám, čeká mě tam oběd
 • je to kousek, pomalu do dají i děti, psi, babička, děda a teta z třetího kolene
 • jedu rolbou nahoru, musím vyjet stopu
 • jedu autem nahoru vezu lidi na ubytování a zásobování
 • chci si něco nafotit
 • děti i psi se potřebují zabavit a tak běhají, kde je napadne
 • chci si něco sníst, tak zastavuji
 • chci krásnou stopu, těším se na zážitek
 • nejsem lyžař a stopa mi nic neříká, prostě jdu, kde se mi lépe jde
 • tlačím kočárek a nejlépe to jde ve stopě

Střety: rychle – pomalu, kolo – pěšky, běžky – pěšky, jedu – jdu, běžím – jdu, jedu, děti, psi – ostatní, pohyb – stání, stopa, nepředvídatelný pohyb – děti, psi, …

Všechny důvody i předpoklady lidí, které jsem uvedla, i které jsem ještě neuvedla, jsou oprávněné, kromě chození ve stopě. Není tedy jednoduché sjednotit na jednom místě všechny zájmy, které lidé mohou mít. Důležité je PŘEDVÍDAT a být k sobě OHLEDUPLNÍ.

5 kroků jak na to vyzrát

1. Zvolte si ke své cestě vhodné místo

Jeseníky jsou obrovské a vy si můžete vybrat celou řadu míst, kde nepotkáte ani živáčka. Když si přečtete důvody a předpoklady lidí, o kterých jsem psala výše, dokážete si odvodit, kam lidé, jejichž důvody a předpoklady jsou odlišné od těch vašich, asi nepůjdou.

Například, když víte, že vy půjdete nebo pojedete rychle, protože jste mladý člověk a nemáte žádné pohybové či výkonnostní omezení, nepůjdete asi tam, kde vás bude někdo brzdit. Vyberete si proto trasu, která není vhodná pro pomalejší nebo méně výkonné lidi, je dál od parkovišť nebo hospod.

2. Vyhněte se místům střetů

Vyhněte se trasám, na které chodí nejvíce lidí. Například: Ovčárna-Praděd, Karlova Studánka-Ovčárna (kolem Bílé Opavy), Dolní Morava (Stezka v oblacích), Kouty, Dlouhé stráně apod.

3. Nehledejte cesty, ale chodníčky

Je jasné, že po chodníčku v lese se bude pohybovat méně lidí, než třeba po hlavní magistrále z Ovčárny na Praděd. Stačí prostě jít do lesa a nějakou tu cestičku si tam najít. Nevěřili byste, kolik jich je a co všechno na nich uvidíte. Tím vás nenabádám, abyste se toulali kde vás napadne, v chráněných Jeseníkách se to ani nesmí, zvlášť v cenných územích. Ale věřte, že Jeseníky jsou krásné i v podhůří.

4. Zvolte si vhodnou dobu a čas

Vyhněte se přeplněným místům v době hlavní sezony (zimní i letní), svátků a volna. Když to nejde, tak tam běžte tehdy, kdy tam nikdo není, např. brzo ráno, když není moc pěkně apod.

5. Předvídejte

Vždycky si zjistěte, jaká je aktuální situace v horách. Například na stránkách Horské služby, najdete tam i Desatero zásad bezpečného pohybu v horách, informace o výstrahách i o počasí. Můžete si také stáhnout aplikaci Horské služby do mobilu. Zvažte ještě doma, kolik je v horách sněhu, jaké bude počasí a co to pro vás a vaši trasu znamená, vzhledem k návštěvnosti místa, kam se chcete vypravit nebo vzhledem k vlastní bezpečnosti.

Na co lék nemáme ani my

Nemáme lék na to, že se někteří lidé odpojili od přírody i sebe samých a nemáme lék na bezohlednost.

Lidé (samozřejmě pouze někteří), jakoby zapomněli předvídat, jak to asi na horách vypadá a kolik tam může být sněhu. Rozhodnou se třeba, že půjdou pěšky z Videlského kříže na Červenohorské sedlo, když je sněhu po kolena, místy i nad kolena – to je konkrétní příběh, který jsem nedávno zažila:

Dva mladí lidé jdou běžkařskou stopou, boří se nad kolena. Stopa je totálně zničená hlubokými šlápotami. Jedu nějakou dobu po nich, jen kroutím hlavou co za blázny tudy šli a snažím se stopu znovu vyjet. To, že se přitom pěkně nadřu, místo abych si užívala jízdy, je jasné. Nakonec je potkávám. Už toho měli plné zuby a obrátili se zpět. Takže stopu, co jsem trochu spravila, zase rozbili. Co asi z takového výletu, kde se nadřou jako koně, mohou mít? 

Nemáme lék na to, že když není vůbec nikde jinde široko daleko sníh, vezmou lidé kočárek a vyjedou si na Praděd.

I tohle je nedávný příběh:

Tatínek veze kočárek. Jak jinak, než ve stopě, protože tam to samozřejmě ve sněhu lépe jede. Když ho slušně požádám, zda by nemohl jet mimo stopu, protože ta je pro běžkaře a ne pro kočárky, tak jenom suše řekne: “Ne”. Já chápu, že ve sněhu je jízda s kočárkem náročnější, ale jet s kočárkem na hory je jeho rozhodnutí a nevím, proč by jeho rozhodnutí mělo negativně ovlivňovat rozhodnutí ostatních lidí, kteří si přijeli užít běžkování. Jenom se obracím a jedu pryč, na bezohlednost není odpověď. Když jdou lidé po stopě, ničí práci, úsilí i zážitek jiných lidí. Lyžaři mají stopu pouze tady nahoře, kdežto pěší mohou chodit i všude jinde.

Buďme ohleduplní

Nejsme na světě sami. Všichni lidé si chtějí hory v klidu užít, ať už jsou jejich cíle a předpoklady jakékoliv.

V horách platí na cestách a stopách nepsané pravidlo, že ten kdo jede s kopce má vždycky přednost, protože ten, kdo stoupá může lépe reagovat. Ale ohleduplní musí být oba dva.

Berete s sebou děti, babičku či psy? To je skvělé, děti je potřeba na hory naučit. Ale vy jste pak odpovědní jednak za jejich bezpečnost, ale i za to, že ostatní lidé nebudou jejich přítomností nijak omezeni nebo ohroženi. Co to znamená? Měli byste například zajistit, že pes nebo dítě nevběhne pod kola cyklistovi. A cyklista by měl samozřejmě jet přiměřeně k počtu lidí na cestě.

Chcete jít pěšky ve sněhu? Jděte mimo stopu nebo si alespoň vezměte sněžnice, které stopu tak moc neničí.

Jeseníky tipy, kde se můžete úspěšně místům střetů vyhýbat

Opomíjený, ale kouzelný Žárový vrch

Tento vrchol najdete v Medvědské hornatině poměrně blízko civilizace a přesto se vám může povést, že tam nikoho nepotkáte. Zřejmě proto, že sem nevede žádná turistická značka. Vrchol leží nad obcí Ludvíkov a je součástí hřebene, který se táhne od Vrbna pod Pradědem po Sedlo pod Lyrou, které je známé spíše pod názvem Kóta.

Nejkratší cesta k Žárovému vrchu je z Ludvíkova do krásného údolí Brandloch (1). Po lesní cestě přes “Palasovu vyhlídku” (3) (ano, lidový název vyhlídky je opravdu odvozen od nechvalně známého politika, který má v Ludvíkově svůj dům, jehož stavba byla předmětem různých spekulací), kde jsou pěkné výhledy na Ludvíkov. Dál na Sedlovou boudu (6) a odtud průsekem nahoru na Žárový vrch (7). Je to poměrně vysoko (1094m n.m.), takže v zimě tam bývá dost sněhu (je potřeba zhodnotit, zda se to dá z hlediska množství sněhu zvládnout). Jsou zde zajímavé skály a výhledy na blízké jesenické hřebeny a okolní kopce.

Když se vám bude chtít, můžete pokračovat po hřebeni směrem ke skalám na vrchu Plošina (8) a k Zámeckému vrchu (9). Zde je pěkný vyhlídkový přístřešek a zřícenina hradu Fürstenwalde. Dávejte ale pozor, hřeben se za Plošinou lomí doprava a často se v tom místě bloudí. Stalo se mi asi dvakrát, že jsem při sestupu z Plošiny pokračovala rovně a nakonec jsem nechtěně sešla jinam, než jsem chtěla. Zámecký vrch bývá poměrně hojně navštěvován nejen turisty, já sama na něj chodívám několikrát ročně. Z hradu se zachovaly jen zbytky obvodových hradeb, vyčnívající jen velmi málo nad terén a zbytky základů vnitřních hradeb.

Vrátit se pak můžete kolem horolezeckých skal (14) do údolí Brandloch.

Body v mapě

 Nádherná, ale přenavštěvovaná Červená hora

Tento vrchol je z jiného soudku jesenické přírody. Leží na turistické značce a bývá obsypán turisty. Když si ale vyberete vhodnou dobu k návštěvě, můžete i zde být sami, jako se to povedlo mě. Hora je součástí Hrubého Jeseníku, Keprnické hornatiny a leží na hlavním hřebeni Šerák – Červenohorské sedlo. Je dostupná i z Filipovic přes Točník, z Branné nebo z  Koutů.

Na vrcholu Červené hory je malá skála ze starolitického svoru a kousek od něj další skála Kamenné okno, které je tvořeno úzkou průrvou překlenutou plochým balvanem. Červená hora je součástí Přírodní rezervace Sněžná kotlina, která je jedním z jesenických míst, kde v zimě padají laviny. Odpovídá tomu i sklon velmi příkrého svahu kotliny.

Z vrcholu hory a celého hřebene jsou krásné výhledy. Jednak do údolí Bělé, ale i na okolní i vzdálené vrcholy Keprníku, Pradědu, Velkého Klínu a za ním se rozkládající vrcholy Medvědské hornatiny atd. Často se právě přes tento hřeben valí inverzní mraky nebo je můžete sledovat dole v údolí. Vypadají jako moře a nahrazují tak mořskou vodu, která naší zemi tak schází.

Horská tráva, kleč a vysoké borůvčí dokreslují nádheru hory i hřebene spolu s mraky, nebem, skalami a překrásnými výhledy. Fotky byly nafoceny v prosinci 2015, i když to tak podle chybějícího sněhu vůbec nevypadá.

Mapa 

Přeji vám sílu, ať žijete život plný dobrodružství.

— Ivana, jesenický domorodec

POKUD SE VÁM ČLÁNEK LÍBIL, SDÍLEJTE HO S PŘÁTELI NA FACEBOOKU 🙂

Staňte se objevitelem a vydejte se do Jeseníků cestou domorodce

Můj e-book, který volně navazuje na e-book 5 tajemství Jeseníků, která ještě neznáte, vás již zavede na konkrétní místa. Vydáte se se mnou na 15 cest z různých částí Jeseníků, kterými vás provedu krok za krokem. A většinou to bude mimo místa střetů, o kterých píši výše.

Hory dokáží změnit váš život k nepoznání. Já to mohu tvrdit, sama jsem to zažila na vlastní kůži.

Chcete se dozvědět víc? Zkuste to ZDE >>>

Facebook Comments Box

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

); ga('set', 'forceSSL', true); ga('send', 'pageview');