Krajina břidlice – Zálužné

Krajina břidlice

Krajina břidlice. Šedá vrstevnatá břidlice z podzemí dokázala ovlivnit celý tento kraj. Osudy lidí, tvářnost přírody i sídel. Na nějakou dobu jakoby pozapomenutá, ale …..

Krajinu břidlice jsem již několikrát navštívila. Poprvé to bylo pracovně, když se jednalo o vzniku Geoparku Jeseníky. Tenkrát jsme mohli vidět čerstvě otevřené imaginárium břidlice a první břidlicové stezky. Už tehdy mě celý projekt nadchl. Pak jsem tudy projížděla několikrát na kole a byla jsem uchvácena krásou kopcovité krajiny. Pastviny, lesy, hluboká údolí, řeky a potoky, lomy a obrovské haldy šedé až stříbrné břidlice.

Kde krajina břidlice leží

Leží v Nízkém Jeseníku, v části Vítkovské vrchoviny a Oderských vrchů. Území mezi Kružberkem, Budišovem nad Budišovkou a Vítkovem, kolem Hradce nad Moravicí až k Jakubčovicím je členité a poměrně rozsáhlé, takže je tady opravdu co zkoumat. Je součástí přírodního parku Moravice, který zde byl vytvořen pro ochranu neobyčejného krajinného rázu. Hlavní osou parku je přirozeně meandrující řeka Moravice, která místy vytvořila hluboký kaňon.

Štípatelné břidlice se zde těžily na mnoha místech a břidlice se pak využívala k pokrývání střech chalup a domů a přinášela tak lidem nejenom obživu. V hlubokých podzemních dolech o několika patrech jsou dodnes zbytky zásob navrstvené břidlice. Něco málo o tom natočila Toulavá kamera. Je skvělé, že se lidé dnes historií těžby břidlice zabývají a zpřístupňují dokonce staré doly, budují břidlicové stezky. Břidlice zde má dokonce své muzeum.

Já jsem se tentokrát vypravila do obce Zálužné:

Břidlicové haldy a doly

První, co každého v Zálužné zaujme, jsou pozůstatky po ukončené těžbě břidlice, jako jsou haldy a důlní díla, dále břidlicové zídky a střechy. To vše zde dnes utváří nezaměnitelný ráz celé krajiny. Obrovské břidlicové haldy jsou zde neoddělitelnou součástí obce. Lidé, jak už to tak bývá, si s přítomností hald poradili po svém. Na haldách i v jejich blízkosti si postavili chaty, chaloupky a domky. Haldy se tak staly opravdouvou součástí jejich života.

Místa, kde se břidlice těžila, si příroda po ukončení těžby vzala zase zpět. Vyskytují se zde různé, díky podloží specifické rostlinné, ale i živočišné druhy. Haldy jsou porostlé břízami, borovicí, modřínem i různými kvetoucími druhy rostlin.  Různé druhy netopýrů zimují v opuštěných štolách starých důlních děl. Haldy a jejich specifický rostliný porost spolu s chalupami a domky vytváří dohromady velmi malebný celek.

Celý systém hald, starých důlních děl a historie těžby břidlice, obce Zálužné a okolí je zdokumentován a zviditelněn pomocí břidlicové stezky s názvem Dědictví břidlice. Vše si můžete přečíst na velmi zajímavě zpracovaných informačních tabulích.

Hledejte také kolem sebe zapomenuté věci

Je jedno kde. Prostě tam, kde žijete.

Hledejte pozůstatky toho, co ovlivnilo krajinu kolem vás nebo sídlo, ve kterém žijete. Ať už jsou to stará důlní díla jako v Zálužné nebo ve Zlatých Horách, či polorozpadlé lázně v Jánských koupelích.

Je to tak inspirující vědět, proč a jak všechno kolem nás vznikalo, co nás utvářelo, co utvářelo krajinu i sídla.

Krajina kolem Zálužné

Už mě znáte, a tak víte, že nejraději chodím mimo všechny stezky, kam mě nohy nesou a srdce táhne. I zde v Zálužné jsem různě chodila kus po stezkách, pak mimo, abych se na stezku zase někde neúmyslně napojila. Vše je to o tom, co mě zrovna zaujme, kam zabočím a kam dojdu.

Stezka v Zálužné mě nejprve vedla na staré haldy přímo v obci. Cestičkou mezi dvěmi obrovskými hromadami kamení, doplněnou zídkami a lemovanou žlutě zbarvenými břízami. Na všechny haldy jsem se samozřejmě vyškrábala a rozhlížela se po krajině. Břízy doplnily ještě borovice, modříny a sem tam smrk. Kombinace stromů spolu se šedou břidlicí tvoří působivý celek.

Stezka mě dovedla vzhůru nad haldy, kde jsou samotná důlní díla. Haldy trčí nahoru nad terén, ale tady jsou jámy a otvory do hlubin země, odkud byl všechem ten materiál vykután. Všechno už je zarostlé stromy, ale dole v jámě tušíte nebezpečnou bezednou díru.

Jsem nad vesnicí a kolem je pastvina či louka s poházenými remízky stromů a keřů. V dáli mě láká kopeček k výstupu. Nechám se zlákat a přes louku jdu k němu. Louka je to úžasná. Dlouho jsem takovou neviděla. Plná bylin, nezničená. Musím sem přijet na jaře, až všechno pokvete.

Stromy a keře jsou tady součástí všeho

Stromy a také keře jsou zde v Zálužné součástí sídla i krajiny. Lesy jsou převážně smíšené, a proto krajina přes zataženou oblohu působí světle a teď na podzim i barevně. Stromy a keře vytvářejí nekonečné množství různých tvarových struktur, které mě nepřestávají fascinovat. A to všechno na jednom malém kousku světa.

Struktury obsahují matematický kód, kterým je tvořena veškerá příroda včetně nás. Snad proto jsme jimi tak přitahováni. Strom je fraktál. Tvoří ho větvička, ze které vyrůstá další stejná větvička a další a další až do nekonečna. To je nekonečně se opakující přírodní proces.

Jak hledat

Stačí chodit krajinou a dívat se. Ale můžete také:

  • vzít si mapy a hledat stará jména i místa,
  • přemýšlet nad tím, proč se místa jmenují tak, jak se jmenují,
  • použít staré mapy, například na stráncehttps://archivnimapy.cuzk.cz/uazk/pohledy/archiv.html si můžete najít své území a zobrazit si různé staré mapy. Doporučuji zvlášť mapu Stabilního katastru (Stabilní katastr spojený), ale bohužel ne všechna území jsou již digitalizovaná. Zde se dají najít stará německá jména, jednotlivé domy, které již v té době stály, pole, ale třeba náhony apod. Zálužné již digitalizované je,
  • navštívit některý ze zemských archivů.

Kousky lidského díla

Krajina břidlice je opravdu neobyčejně malebná. Dochovala si malé kousky lidské přítomnosti z minulých dob a já jen v duchu prosím, aby to tak zůstalo. Aby vzrůstající turistický ruch a vzhled nových staveb všechno nezničil.

Břidlice na střechách se objevuje už jenom sporadicky, ale krása hrubých břidlicových šablon dodává domu či plotu kus kouzla ze starých časů. Kdo ještě umí štípat břidlici?

Domy jsou ukryty v zahradách a zahrady samy jsou dílem buš, dílem kousky světa pro všechno, co žije. Ještě je tu vidět cit, s jakým lidé kdysi uměli zasadit domy do krajiny tak, že působily naprosto přirozeně. Nebo kus laťového plotu dotvářejícího  zahradu a dům. Dřevěná vrátka a pěkně zarostlý trávník posypaný žlutým spadaným listím.

Z okolních lesů se s ozvěnou ozývá hluboké jelení troubení a já se chystám domů. Na kopci hlídá údolí včelí dům a jeho obyvatelky.

V duši mám klid a radost, že jsou ještě taková místa, jako je Zálužné.

— S láskou Ivana, jesenický domorodec

 LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK?

SDÍLEJTE HO SE SVÝMI PŘÁTELI NA FACEBOOKU 🙂

NEBO SE PODĚLTE O SVÉ ZÁŽITKY NÍŽE V KOMENTÁŘI 🙂

NEBO MI PROSTĚ NAPIŠTE 🙂

Objevte 5 tajemství Jeseníků, která ještě neznáte

Radost a štestí přichází, když člověk překročí své hranice a má odvahu vydat se objevovat nové cesty.

Inspirujte se mou cestou a vydejte se zkoumat jesenická tajemství.

K dávkám inspirace dostanete i e-book jako dárek.

Facebook Comments Box

2 názory na “Krajina břidlice – Zálužné”

  1. Radek Chodura

    Menší břidlicové lomy jsou i o něco dál na západ v okolí Břidličné, Štáhle, Jamartic a Rýmařova.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

); ga('set', 'forceSSL', true); ga('send', 'pageview');