Květinová jízda s výhledy

Květinová jízda s výhledy

Květinová jízda. Zaslouženě květinová. Napadlo mě, když jsem fotila své cyklistické zážitky. Každé focené místo mělo svůj název, něco jako je jméno ulice. Třeba luční nebo právě květinové. Tím jsem začala, ale postupně už mi to nestačilo. Tak jsem upřesňovala: kohoutkové, kopretinové, šťovíkové, s vlčím bobem, pryskyřníkové, atd.

Na kole kolem Rýmařova

Své první kolo jsem si přála a také dostala od táty na Vánoce. Byla to Eska bez převodů, ale s berany! A někde tady začala má láska ke kolu, i když ještě dlouho jsem jezdila jenom zřídka. To přišlo až později. Dnes jezdím hodně, vlastně od jara až do zimy a na pěší turistiku mi tak zbývá málo času. Ale často se toulám i s kolem.

Tentokrát jsem se toulala od Rýmařova směrem k Hanušovické vrchovině, kde jsem letos ještě nebyla. Kdo se chce vydat po mých stopách, tady je itinerář:

Rýmařov – Horní Město – Dobřečov – Bedřichov – Třemešek – Nový Malín – přehrada Krásné (přestávka) – Krásné – Hraběšice – Hraběšice sedlo – Hvězda – Krtinec – Pod Bílým kamanem – Sedlo Skřítek – Žlutý Potok – Hubertka – Žďárský Potok – Stará Ves – Janovice – Edrovice – Rýmařov. Trasa je náročná, kopcovitá, cesta místy rozbitá.

Z Rýmařova do Horního Města se jede pěkně, po kraji Přírodního parku Sovinecko, přes vesnici Skály. V Horním městě se odbočí k Dobřečovu, odkud je pořádný sešup dolů do Bedřichova a pak ještě do Oskavy. Pozor, cesta je tu opravdu hodně rozbitá, takže to chce dobré brzdy. Krajina je tu ale hodně zajímavá, doplněná je pěknými chalupami.

Květiny, výhledy

Z Oskavy se stoupá dost náročným kopcem k Třemešku a pak místy vrstevnicovou cestou se starou třešňovou alejí až k Novému Malínu. Všude jsou krásné výhledy a zrovna kvetoucí louky mě nutily stále seskakovat z kola a fotit.

Další sešup, tentokrát po pěkné cestě, je samotným Novým Malínem, kde se odbočuje k Hraběšicím. Po cestě jsou krásné výhledy směrem k Šumperku. Protože mi vyhládlo, zajela jsem k přehradě Krásné, kde už se přes dost studený vítr pár lidí opalovalo a hospoda byla také otevřená.

Posilněná a nadopovaná kafem, jsem vyrazila k Hraběšicím opět dost náročným kopcem až k sedlu, kde se začíná zase klesat k Rudolticím. Zde jsem odbočila doprava nahoru k Hvězdě. Kopec nebyl tak hrozný, jak jsem čekala a místy jsem zase seskakovala, abych fotila.

A pak už jsem stoupala a místy i sjížděla ke Skřítku se zastávkou u Krtince, který si kvůli výhledům nikdy nemohu nechat ujít.

No a potom jsem už vyjela na hlavní silnici od Skřítku a pustila se dolů směrem k Rýmařovu. Ale jenom kousek. Hned jsem zahnula do leva do lesa, protože provoz na silnici byl dost hustý a motorkáři zde opět řádili. Po šotolinové cestě kolem NPR Rašeliniště Skřítek jsem sjela raději dolů ke Žlutému potoku a k lovecké chatě Hubertka.

Kolem Podolského potoka, který má barvu od rašelinišť na Skřítku jako Černá Opava od rašelinišť na Rejvízu, jsem pak pěkně frčela do Žárského Potoka, Staré Vsi, Janovic, Edrovic a Rýmařova.

Ať už chcete jet na kole nebo jít pěšky, teď je ten správný čas. Kvetoucí jesenické louky volají.

S láskou Ivana, jesenický domorodec

P.S. Ke Krtinci za výhledy dojdete v pohodě i pěšky ze Skřítku. Další pěší trasy také najdete v oblíbeném e-booku.

Mapa trasy:

 

Neděláte 6 nejčastějších chyb jízdy na kole?

Proč byste měli jezdit na kole? Co je dobré sledovat, když si nějaké kolo chcete pořídit? Jaké jsou nejčastější chyby, které možná při své jízdě děláte i vy?

To se dozvíte v e-booku, který dostanete jako dárek, pokud se přihlásíte k občasným dávkám inspirace.

Facebook Comments Box

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

); ga('set', 'forceSSL', true); ga('send', 'pageview');