PŘÍBĚH O TOM, JAK SE Z MĚSTSKÉHO DÍTĚTE STANE JESENICKÝ DOMORODEC

Ano stala jsem se domorodcem. A vy se jím můžete stát taky

Bylo mi 22, když jsem odešla z města do hor. Když si to sami představíte, možná se vám zdá takový zásadní krok obtížný. Jde přece jenom o velkou změnu. Ale pro mě to tenkrát bylo úplně jednoduché. Asi jsem nad tím vlastně moc nepřemýšlela. Ani už vlastně nevím. Prostě jsem jen věděla, že tam, kde zrovna jsem, už být nechci.

Dnes jsem jesenický domorodec. 

Toulám se krajinou, a to na kole, pěšky i na běžkách. Užívám si každého dne a každé krásy a stále a pořád objevuji  okolní svět. Pro nás, kdo žijeme v Jeseníkách, jsou tyto hory těmi nejkrásnějšími ze všech. A já jsem moc ráda, že mohu alespoň kousek z toho všeho ukázat i ostatním lidem. Píšu články na blogu, komunikuji s lidmi na Facebooku i Instagramu, fotím, toulám se a žiju. 

Našla jsem svou cestu a možná je to cesta i pro vás.

Cestu, kterou jsem pro sebe objevila, si nechci nechat jen pro sebe

 
 

Ale jak jsem se k tomu dostala, co bylo předtím?

Jesenický domorodec

O kousku mého dětsví si můžete přečíst v článku Dědovy příběhy a píseň indiánské babičky nebo Od Bílého tesáka k blogu o Jeseníkách. Pokud si je přečtete, pak více pochopíte všechny souvislosti. O tom, co dnes dělám, jsem snila hodně dlouho. Realita však byla oproti mému dobrodružnému dětství úplně jiná.

Po průmyslovce jsem začala pracovat na státním statku jako investiční technik. Dovedete si představit, jak to tenkrát vypadalo v zemědělském podniku? Navíc jsem v té době žila v nížině, nic pro mou vzletnou duši. Tak jsem s prací na statku sekla, sbalila si pár věcí, hodila bágl na záda a hurá do hor! Díky tomu, že jsme do Jeseníků jezdili s rodiči od malička, byly Jeseníky jasnou volbou. No nebyla to žádná sláva, začínala jsem u nádobí na horském hotelu, ale byla jsem v horách.  A pak jsem zde zůstala již natrvalo. Proč?

Mnohokrát v životě jsem se dostala do nepohody, to určitě důvěrně znáte. Rozpadlé manželství, nemoc a smrt dítěte. Práce, která postupně ztrácí smysl. Kolotoč, který nikam nevede.

Co mě ale vždy zase postavilo na nohy? Hory. Jeseníky. Jejich síla, jejich schopnost uzdravit všechny mé bolesti duše i těla. Jejich krása, divokost a drsnost. Čas a příroda vždy nakonec udělaly své. 

Prochodila a projezdila jsem ty hory křížem krážem.

Každý z vás je domorodcem, tam doma u vás

Nemusíte jezdit zrovna do Jeseníků, můžete se toulat u vás za humny nebo uličkami vašeho města.

Způsob, jak poznat místo, kde žijete, s vámi ráda sdílím

Nejraději samozřejmě z vrcholů mých milovaných hor

Jesenický domorodec

A když jsem pak v jednu chvíli uvažovala, co se svým životem dál, jaká je vlastně ta „moje cesta„, kterou každý trochu uvažující člověk ve svém životě hledá, dlouho jsem nevěděla. Ale postupně se mi začaly spojovat věci dohromady. Pochopila jsem, že se svým životem mohu opravdu něco udělat. Něco velmi podstatného. Mohu se pustit úplně jinou cestou. 

Mohu ukázat lidem, že nemusí nikam jezdit, aby našli krásu, že krása je tam, kde žijí, i když ji zrovna td nevidí. Je totiž doslova za každým rohem. Mohu jim ukázat, na co jsem za ty dlouhé roky přišla na svých dobrodružných toulkách. Ale věděla jsem, že to zdaleka není všechno. Věděla jsem, že krása místa, kde žijeme, není jen v jeho vnější podobě. Cítila jsem, že lidem musím předat ještě něco navíc. 

A tak jsem se stala jesenickým domorodcem.

Dnes ukazuji lidem, že  tím magickým krokem, jak skutečně poznat místo, kde žijeme, je spojit pohyb a vnější krásu krajiny s naším vnitřním světem. Jsem totiž přesvědčená o tom, že krása začíná v naší hlavě. Začíná u toho, jak my lidé dokážeme vědomě vnímat úplně obyčejné věci a vidět v nich to pěkné. Jak umíme díky vnější krajině otevřít svou vnitřní mysl a čerpat do ní z přírody neuvěřitelnou sílu i poznání.

Mou vizí je, aby si lidé vzpomněli na místo, kde žijí a bylo jim dobře, protože si uvědomí, že to co tam našli, je jen odrazem toho, co mají v sobě. A to je to, co chci lidem na společné cestě k vědomému objevení jejich domova také předat.

Dnes pomocí internetu, pomocí e-knih, s vámi mohu sdílet své domorodé znalosti. 

Já jsem už „své“ jesenické hory prošla. Teď je na vás, abyste to zkusili tam u vás doma taky.

S láskou Ivana, jesenický domorodec

Staňte se také objevitelem Jeseníků

Nejvíce čtenářů si spolu s dávkou inspirace stahuje i e-knihu

5 tajemství Jeseníků

Získejte pro začátek přístup k občasné dávce inspirace a jako dárek dostanete e-knihu: 

5 tajemství Jeseníků, která ještě neznáte.

Zjistíte v něm, jaká tajemství na vás v Jeseníkách čekají, jaká dobrodružství zde můžete zažít a co mohou tyto hory přinést vám osobně.

); ga('set', 'forceSSL', true); ga('send', 'pageview');