Podél Rychlebských hor

Podél Rychlebských hor

Rychlebské hory. Donedávna to byly hory zapomenuté, což se díky aktivitě místních lidí začíná měnit. Hory samy tvoří v mapě písmeno T. Kratší horní část Téčka začíná někde u Nového Rumburku a končí u Supíkovic. Delší část začíná u Jeseníku a končí na polské hranici u Bílé Vody. Kdo jede do Polska, provází ho Rychleby po celou cestu. 

Cesta podél Rychlebských hor je fajn trasa i pro kolo, když zrovna nechcete zamířit do velkých kopců. Zůstane vám sice utajena bližší krása těchto hor, ale nasajete jejich atmosféru a do kopců se třeba vydáte někdy příště.

Převážná část trasy podél Rychlebských hor vede po jejich hranici nejprve se Žulovskou pahorkatinou a poté s Vidnavskou nížinou. Začít můžete kdekoliv na trase a podle toho si ji zkrátit či prodloužit. 

Já jsem začínala pod Pomezím, protože se ve velkém horku, které zrovna vládne, chci vyhnout zpáteční jízdě do velkého kopce. Na rozjetí je to dolů do Vápenné pěkně z kopce, i když doprava tu bývá někdy docela hustá.

Žulovskou pahorkatinou

V Žulové proto většinou odbočuji na Nýznerov, Skorošice, Petrovice, Vojtovice a Bergov. Je tu sice více kopců, ale také méně aut. Pokud máte chuť, můžete si zajet k vodopádům na Stříbrném potoce, jak jsou nově nazývány Nýznerovské vodopády, o kterých jsem psala v článku Zkuste Rychlebské hory na kole, k vodopádům Stříbrného potoka a Hraničkám. V Nýznerově je také nová rybárna, ale ještě ji nemám vyzkoušenou.

Vy si klidně můžete jet rovně po hlavní cestě furt pryč až do Bílé Vody. Od Vápenné do Bergova budete projíždět Žulovskou pahorkatinou, která je zajímavá z roviny nápadně vystupujícími kopci. Jsou to oblíky, které byly do této podoby vytvarovány pevninským ledovcem nebo tzv. ostrovní hory. Pojedete např. kolem Lánského vrchu, na kterém najdete velký stůl a židle a také zajímavý výhled na přívětivou krajinu, kde ledovce zanechaly až 50 metrů silné vrstvy usazenin a také bludné balvany, které pocházejí až z oblasti Baltského moře.

Vidnavskou nížinou

Od Vlčic už se opět budete pohybovat na rozhraní dvou krajin, ale stále podél Rychlebských hor. Po levé ruce budou pokračovat kopce Rychlebských hor a po pravé ruce Vidnavská nížina. Krajina se od rychlebských hřebenů snižuje do Vidnavské nížiny směrem do Polska. Z trasy vidíte daleko daleko do polských rovin. Zelené pastviny přehůří hor a zlatá pole rovin. Ovocné aleje podél cest obsypané letos ovocem tak, že se větve prohýbají až na zem. V příkopech leccos kvete. V dálce vrtule větrných elektráren. Chlad kopců a teplo nížiny.

V Uhelné se můžete po cestě zchladit v zatopeném dole Pelnář, kde je možnost rybaření i koupání. Těžil se zde v minulosti lignit a žáruvzdorné jíly. Když ale došlo k zatopení dolu při průvalu spodních vod, byl rerén rekultivován a dnes lom slouží jako přírodní koupaliště.

No a na další cestě se určitě zastavte v Račím údolí. Pokud jste tam ještě nebyli, tak doporučuji. I když toto údolí si zaslouží více prozkoumání, než jen jako zastávka na cestě, protože kromě dnes již velmi slavné obnovené Tančírny, je tu toho k vidění ještě docela dost. Na jídlo se pak můžete zastavit v místní hospůdce, kde podávají i regionální speciality.

Na další cestě vás určitě zaujme zámek Jánský vrch v Javorníku, který se bude tyčit vysoko nad vámi při projíždění městem. Já však pokračovala dál přes Javorník kolem kempu Červenka s koupalištěm, které provozuje vedle stojící Ekocentrum Rychleby. Pěkná zvlněná krajina a silnice vedoucí po hranici s Polskem mě dovedla přes obec s krásným jménem Kamenička až do Bílé Vody, nejzazší obce tohoto výběžku kraje s velmi zajímavou historií.

Zpět k Pomezí

Zpět jsem se vracela přes Bernartice, Horní Heřmanice, Velkou Kraš a Kobylou do Žulové. To již jsme opět v Žulovské pahorkatině a z dáli nás vítají ostrovní hory Boží hora a Borový vrch, které jsou spojitými dominantami krajiny. Návštěvu obou kopců velmi doporučuji, psala jsem o nich i ve svých článcích.

Ze Žulové vždy jezdím směrem do Vápenné kolem Vápenského potoka. Je tam pěkná cesta a málo aut. Cesta pěkně pozvolně stoupá a na hlavní silnici vyjíždím až na konci Vápenné. V Žulové ještě míjím lom Transgranit, kde je fakt pěkné koupání, takže když je hodně horko, je to příjemná zastávka.

Mapa trasy:

Užijte si léto a mějte se hezky 🙂

— Ivana, jesenický domorodec

P.S.

 LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? SDÍLEJTE HO SE SVÝMI PŘÁTELI NA FACEBOOKU 🙂

NEBO SE PODĚLTE O SVÉ ZÁŽITKY NÍŽE V KOMENTÁŘI 🙂

ANEBO MI PROSTĚ NAPIŠTE

Neděláte 6 nejčastějších chyb jízdy na kole?

Proč byste měli jezdit na kole? Co je dobré sledovat, když si nějaké kolo chcete pořídit? Jaké jsou nejčastější chyby, které možná při své jízdě děláte i vy?

K dávkám inspirace dostanete i e-book jako dárek.

Facebook Comments Box

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

); ga('set', 'forceSSL', true); ga('send', 'pageview');