Rejvíz, indiánské léto a schody do nebe

Zažijte i vy pár podzimních dní na jesenickém Rejvízu. Sbalte kolo, trekovky a pár hadříků na sebe. Víc není potřeba, pokud je pravé indiánské léto, jako jsme ho právě zažili během posledních dní. Rejvíz volá.

V nadmořské výšce 780 m, obklopený horskými loukami a hlubokými lesy, je Rejvíz kouzelným místem. Často sem jezdívám z Vrbna na kole, v zimě na běžky. Tohle místo má ducha.

My to „dali na Férovku“. Chci říct, že jsme bydleli na nejnovější rejvízské chatě Férovka s ojedinělým zážitkovým konceptem. Majitel, původně sportovní reprezentační trenér běžeckého lyžování, má pochopení nejen pro sportovní potřeby svých návštěvníků. Proto pořádáme sportovní soustředění už druhým rokem právě tady.

Ubytování a stravování je ale na Rejvízu vesměs všude dobré, skoro všechny chaty prošly rekonstrukcí a tak nabízí pohodlí a klid. Sledujte ale počasí, protože to umí být na Rejvízu pěkně studené a pak je potřeba přibalit také něco teplejšího.

Rejvíz není „jen“ mechové jezírko

Rejvíz není „jen“ mechové jezírko, zřícenina Koberštejn nebo rozhledna na Zlatém Chlumu. I když i tyto místa jsou samozřejmě hodně zajímavá a za návštěvu určitě stojí. Jsou zde také rozlehlé louky, hluboké lesy, typické dřevěné chaloupky poházené kolem cesty, podzimně se barvící stromy a neskutečně krásná večerní obloha. Když se k tomu všemu přidá počasí a pravé indiánské léto, pak vůbec neváhejte.

Když vstoupíte do lesů, zjistíte, že kdysi bývaly louky, a taky pole, daleko rozlehlejší, než dnes. Lesy začínaly až vysoko na svazích okolních kopců. Ještě v nich můžete vidět velké kamenice (hromadnice), sesbírané kameny z polí. Zkuste to, najdete jich zde stále ještě dost.

A širší okolí Rejvízu taky není k zahození

Širší okolí Rejvízu dostupné pěšky je prostě úžasné. Horní a Dolní údolí, Příčná hora, Ondřejovice, Čertovy kameny, Kazatelny …

O Příčné hoře jsem psala v jednom z předchozích příspěvků, takže již víte, že tato hora opravdu není jen na jednu návštěvu. Sleduji trochu s očekáváním, co se tam děje například u kaple sv. Anny. Postupně se totiž obnovuje a já doufám, že to dobře dopadne. Na tabulích je zde popsána idea obnovy, která vypadá opravdu dobře.

Pozn.: Obnova pokračuje a kaple pomalu znovu ožívá.

Přímo na hřebeni Příčné hory jsou Táborské skály. Jde o několik nevysokých skalních výchozů, kde také probíhala těžba rud. Na několika místech je zajímavý měkký lesklý lámavý kámen až oranžového zbarvení. Když ho držíte v ruce, na prstech vám ulpí lesklé barvy, něco jako třpytivé oční stíny.

Když někdy budete hledat cestu do nebe, je to právě tady. Jsou zde totiž přímo schody do nebe i s železnými vrátky. Jedna ze skalek je tak povýšena na rozhlednu, ale výstup na ni je dost krkolomný a nejistý. Výhledy ale stojí za trochu třesavky. Je dokonce vidět Rejvíz i s chatou Férovka. Vypadá to, jako by Rejvíz byl jen kousek, ale vím, že mezi Příčnou horou a Rejvízem je hluboké údolí.

Z Rejvízu se také dá jít po hřebeni k Ondřejovicím a do Dolního Údolí. Z luk a pastvin nad nimi jsou krásné výhledy do Polska a na Příčnou horu. Mezi pastvinami je i několik ruin starých domů. V Dolním Údolí se dá dobře najíst v pensionu U Pekina a je tu spoustu krásných chalup.

Dobře dostupné jsou i Kazatelny, skalky na vyvýšeném hřebeni, které najdete cestou k ruskému hřbitovu či Koberštejnu. Nízké skalky z rozpukaného kamene, bílé sutě a jemné modříny. Nádhera.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? ? DEJTE MU LIKE A SDÍLEJTE HO SE SVÝMI PŘÁTELI NA FACEBOOKU ?

NEBO MI O TOM NAPIŠTE NÍŽE DO KOMENTÁŘE 🙂

 


Chcete se cestách Jeseníky dozvědět víc?

O některých těchto výhledech, cestách k nim a dalších věcech píši ve svém e-booku  JESENÍKY CESTOU DOMORODCE, který vás zavede na konkrétní místa a kde se dozvíte o Jeseníkách mnohem víc. Můžete se těšit na výlety po jesenických kopcích i údolích.

Přečtěte si  o něm ZDE.

Tento e-book volně navazuje na předchozí s názvem 5 tajemství Jeseníků, která ještě neznáte.

Facebook Comments Box

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

); ga('set', 'forceSSL', true); ga('send', 'pageview');