V Černé Vodě v okolí Rychleb hledejte i kouzelné rybníky

Zákoutí rybníka

Kam za historickou soustavou rybníků? Najdete ji v Černé Vodě v Žulovské pahorkatině. Je dalším z tipů, kam se v okolí Rychlebských hor podívat. Už jsem psala o kamenech, skalách a starých lomech, o hřebenech i zaniklých obcíchKromě toho jsou tu snad nejznámější singletrackové trasy Rychlebské stezky i skvělé boulderové okruhy.

Co o Rychlebských stezkách i boulderových okruzích píší samotní jejich tvůrci?

Rychlebské stezky i boulderové okruhy si získaly věhlas po celé České republice i v zahraničí (mimochodem stezky se otvírají 1. dubna už tradiční zahajovací brigádou).

„Rychlebské stezky jsou sítí stezek (trailů) speciálně upravených pro zábavnou jízdu na horském kole v kontaktu s přírodou. Najdete zde staré kamenné stezky i moderní flow traily. Všechny stezky jsou sjízdné i za deště. Stezky začínají a končí v Černé Vodě v Rychlebách u Základny – Informačního centra RS. Nejsou to tedy trasy z bodu A do bodu B, ale uzavřené okruhy. Návštěvník nemusí řešit logistiku přesunů.

Rychlebské stezky
Rychlebské stezky

Zdroj: Rychlebské stezky

Vše funguje společně se souvisejícími službami Informačního centra, které zahrnují půjčovnu celoodpružených kol, výuku jízdy na MTB, informační servis včetně zajištění ubytování, občerstvení, cykloprodejnu, prodej upomínkových předmětů, mytí kol.“ (Zdroj: http://www.rychlebskestezky.cz/cs/stezky/zakladni-informace)

„Boulderové okruhy byly dosud realizovány pouze ve francouzském Fontainbleau. V rámci střední Evropy se rychlebské bouldery staly první oblastí s kvalitně zmapovanou a propracovanou informační strukturou. V úzkém spojení s bike traily Rychlebských stezek navíc vznikla světově jedinečná aréna.“ (Zdroj: http://rychlebske-okruhy.cz/info/)

Rychlebské stezky
Rychlebské stezky

Zdroj: Boulderové okruhy

Z Borového vrchu k rybníkům

Minule jsem vás zavedla na Boží horu a Borový vrch, za překvapivě krásnými obrazy křížové cesty, za borovicemi, buky a kameny v lesích a do starého lomu. Slíbila jsem vám, že cesta bude pokračovat. A je to tady:

Z Borového vrchu pokračuji po modré značce kousek lesem a pak po pěkných loukách, kde místy ještě leží sníh. V dálce je vidět Sokolský hřbet a trochu blíž pak opuštěné domky Dolního Dvora. Dvůr samotný opuštěný již není. Nový majitel zde zřejmě v hospodářském stavení něco buduje a tak i značka vede dokola kolem soukromého pozemku, který je patřičně opatřen cedulkou o zákazu vstupu.


Zemědělství je zde, tak jako i jinde v Jeseníkách, spíše pastevectvím, a tak se v okolí objevují první ohradníky, balíky sena, zemědělská technika a také nějaká ta zvěř. V pravo od cesty prosvítá mezi stromy ještě zamrzlá hladina prvního rybníka a já k němu odbočuji.

U rybníků v Černé Vodě

Jsem unešena. Zní to asi praštěně, ale je tu opravdu krásně. Modrá zamrzlá hladina, modré nebe s bílými mraky, vítr šustí ve vysokém rákosí s klasy velkých suchých květů. Ptáci zde ještě nejsou a to je škoda. Musím se sem podívat také v létě.

Jdu mezi dvěma rybníky po kamenem vyložené a snížené hrázi, která rybníky odděluje, ale i spojuje. Je to totiž soustava. Soustava 20 rybníků na Plavném potoce, z dob někdy před 400 lety, jejímž úkolem bylo odvodnit okolní bažiny. Později zde byl chov ryb.

Soustava je nedávno obnovená a díky za to. Matečný rybník, Rybník Mokrého, Rybník nad Velkým, Velký rybník. V dáli stojí Boží hora a shlíží k rybníkům a na krajinu, která je kolem rybníků zase trochu jiná.

Vracím se na cestu k Černé Vodě, v dáli už je vidět kostel. Střihnu to ale přes louku k přístřešku u lesa, protože se chci jít ještě podívat k Rybníku U dubu (a starý dub tam opravdu stojí). Ten je takovým hlavním centrem, protože kolem něj vedou značky, traily a je dobře dostupný i pro snadné vycházky a dokonce i vozíčkáře, kočárky apod.

U rybníku je opět přístřešek s terasou, která ční nad vodní hladinu. Dokonce je zde i kamenné ohniště s roštem. Skvělé.

Zpět do Žulové

Vracím se do Černé Vody, trochu se zdržím v hospodě. Teda chtěla jsem se zdržet, ale zjistila jsem, že peníze zůstaly doma. Smůla. Tak nic. Vyhrabu z batohu nějakou tyčinku a jabko. Musí mi to stačit.

Kostel v Černé Vodě a Sokolí hřbet
Kostel v Černé Vodě a Sokolí hřbet

Pokračuji pěknými bočními silničkami na červenou značku a kolem zatopeného lomu Rampa, dalšího rybníku a všudy přítomných kamenů, po bývalém drážním tělese až do Žulové.

Mapa trasy

P.S. Borový vrch, Černá Voda i s rybníky jsou součástí Žulovské pahorkatiny, kde Boží hora je nejvyšším vrchem (527m).

–Ivana, jesenický domorodec

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? 🙂 SDÍLEJTE HO SE SVÝMI PŘÁTELI NA FACEBOOKU 🙂 POMŮŽETE MI 🙂

Objevte 5 tajemství Jeseníků, která ještě neznáte

Radost a štestí přichází, když člověk překročí své hranice a má odvahu vydat se objevovat nové cesty.

Inspirujte se mou cestou a vydejte se zkoumat jesenická tajemství.

K dávkám inspirace dostanete i e-book jako dárek.

Facebook Comments Box

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

); ga('set', 'forceSSL', true); ga('send', 'pageview');