Jesenické moře. Z kontroverzní stavby místo mnoha aktivit

Roudný, který je vidět z mnoha míst na hřebenech

Jesenické moře. Místo hlubokého a krásného údolí na soutoku řeky Moravice a Černého potoka, stojí dnes jedna z našich nejkrásnějších přehrad Slezská Harta. Okolí přehrady tvoří z pohledu turisty nenápadná náhorní rovina Nízkého Jeseníku. Když se ale po krajině podívá pozorně, zjistí, jak moc je krásná.

Slezská Harta v jarním pampeliškovém hávu
Slezská Harta v jarním pampeliškovém hávu
 

Louky a pastviny jsou doplněny lesy a specificky tvarovanými sopkami. Kombinace vody a této tak půvabné krajiny je pro mnohé tajemná a lákavá. Tajemnost je pro Jeseníky typická vlastnost, jak se o tom můžete dočíst v ebooku: 5 tajemství Jeseníků, která ještě neznáte.

Pohled z Roudného
Pohled z Roudného
 

Když hodně fouká vítr, můžete se zde cítit opravdu, jako u jesenického moře. Vlny naráží na břehy a na hladině se tiše vznášejí plachetnice, potichu brumlají motorové loďky. Na březích dlouhé hodiny vysedávají rybáři. Sem tam kolem vás proplují lidé brázdící hladinu v člunech nebo na vyhlídkové lodi Santa Maria.

Roudný, který je vidět z mnoha míst na hřebenech
Roudný, který je vidět z mnoha míst na hřebenech
 

Idylickým scenériím u přehrady předcházely i dramatické chvíle

Zátopa přehrady se dotkla celkem šesti obcí, z toho Roudna, Nové Pláně, Dlouhé Stráně, Rázové a Leskovce nad Moravicí pouze částečně, ale obec Karlovec zmizela pod vodou úplně. Zůstal po ní pouze kostel a starý hřbitov.

Lidé byli ze svých rodných vesnic většinou přestěhováni do bruntálských paneláků. Pro starší generaci takto přesídlených lidí to znamenalo rozloučit se s místem, kde žili celý život. Pod vodou zmizely stovky domů a bytů, tři školy, obecní úřad a dvě pošty, ryby se prohánějí i mezi zdmi zatopeného karloveckého zámku.

Své jméno získala přehrada podle malé osady Slezské Harty v údolí řeky Moravice, která je asi kilometr pod hrází.

Nyní je Slezská Harta místem mnoha aktivit

Okolí přehrady je zvlášť vhodné pro cykloturitiku i turistiku. Nízká míra dopravy, nenáročné kopce, krásná příroda, koupání, plachtění, lodičky, rybaření.

V okolí je mnoho zajímavostí, které stojí za návštěvu i dovolenou. Jde hlavně o pozůstatky vulkanické činnosti. Sopky Malý a hlavně Velký Roudný, Venušina sopka, lávový proud u Meziny. Celé okolí můžete přehlédnout z rozhledny na Velkém Roudném.

Venušina sopka
Venušina sopka
 

Přehrada je krásná a zajímavá nejen v letních dnech, když zlátne tráva, ale i na podzim, když se mlhy se válí po hladině, či v zimě, když okolní krajinu zahalí bílý sníh a mráz.

Kaple na Roudném
Kaple na Roudném
 

Je to zase jiná krajina, než o jaké píši v článku Místo, kde na každém kroku zakopnete o kámen nebo Jesenické stromy, jako umění a cíl. Jeseníky nabízí tuto pestrost pohledů a míst díky odlišným podmínkám a nadmořským výškám jejich jednotlivých částí. Všechny ale stojí za kouknutí i návštěvu.

 

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK 🙂 SDÍLEJTE HO S PŘÁTELI NA FACEBOOKU 🙂

Facebook Comments Box

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

); ga('set', 'forceSSL', true); ga('send', 'pageview');